[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 2 - ( 6-1401 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 169-161 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل رابطۀ مدیریت زنجیرۀ تامین کارآفرینانه با عملکرد سازمان با توجه به نقش اخلاق
نرجس ابراهیمی1، احمد مهرابیان*2، حسین دیده خانی2
1- 1. گروه کارآفرینی، واحد علی آباد کتول، دانشگاه آزاد اسلامی، علی آبادکتول، ایران
2- 2. گروه صنایع، واحد علی آباد کتول، دانشگاه آزاد اسلامی، علی آبادکتول، ایران
چکیده:   (188 مشاهده)
زمینه: کارآفرینی سازمانی با نوآوری در ساختار سازمانی و روش­های کسب و کار، نتایج  شگرفی در بهبود اقتصادی، اجتماعی سازمان­ها و کل جامعه دارد. در این میان بی شک اخلاق به عنوان چارچوبی است که طی عبور از آن، کارآفرینی به خلق ارزش های مرتبط با نیازهای واقعی جامعه می پردازد و رشد و توسعه بلندمدت را به دنبال می آورد. هدف این مقاله بررسی رابطۀ مدیریت زنجیرۀ تامین کارآفرینانه با عملکرد سازمان با توجه به نقش اخلاق است.  
روش: پژوهش حاضر کاربردی و در زمره پژوهش های توصیفی همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش شامل شرکت­های تولیدی شهرک­های­ صنعتی شهرستان گرگان بود که از میان آنها نمونه‌ای شامل 198 شرکت تولیدی با روش تصادفی ساده انتخاب شد.  ابزار پژوهش 6 پرسشنامه استاندارد بود و داده ها با استفاده از آزمون معادلات ساختاری با رویکرد حداقل مربعات جزیی در نرم افزار Smart-Pls مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج تحلیل داده ها نشان داد که بین هوش تجاری زنجیره تأمین با افزایش سطح یکپارچگی سازمان و یکپارچگی زنجیره تأمین رابطه مثبت معنی­داری وجود دارد. بین مدیریت زنجیره تأمین با افزایش سطح یکپارچگی سازمان و یکپارچگی زنجیره تأمین رابطه معنی­داری وجود دارد. بین افزایش سطح یکپارچگی سازمان با یکپارچگی زنجیره تأمین و عملکرد اخلاق مدار منابع سازمانی  رابطه مثبت معنی­داری وجود دارد. در کنار آن بین یکپارچگی زنجیره تأمین با عملکرد اخلاق مدار منابع سازمانی  رابطه مثبت معنی­داری وجود دارد و بین عملکرد اخلاق مدار منابع سازمانی  با عملکرد مالی خریدار رابطه مثبت معنی­داری وجود دارد.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج به دست آمده از پژوهش حاضر می توان گفت مدیریت تامین کارآفرینانه ای که عملکرد اخلاق مدارانه سازمان را مورد توجه قرار می دهند منجر به افزایش سطح یکپارچگی سازمان و به طبع موفقیت آمیز بودن اهداف مدیریت تامین خواهد بود.  چرا که یکپارچگی زنجیره تامین در گرو عملکرد اخلاق مدار منابع سازمانی است. .نتایج این مطالعه به مدیران تامین  کمک می کند تا با تغییر فرهنگ و فرآیند بخش مدیریت تامین به سمت گرایش کارآفرینانه و اخلاق مدار عملکرد خود را بهبود بخشند.
واژه‌های کلیدی: گرایش کارآفرینانه، مدیریت زنجیره تأمین، عملکرد مالی، اخلاق کارآفرینانه
متن کامل [PDF 726 kb]   (40 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/14 | پذیرش: 1399/4/25 | انتشار: 1401/6/8
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Analysis of the Relationship between Entrepreneurial Supply Chain Management and Organizational Performance with Regard to the Role of Ethics. Ethics in Science and Technology. 2022; 17 (2) :161-169
URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-2680-fa.html

ابراهیمی نرجس، مهرابیان احمد، دیده خانی حسین. تحلیل رابطۀ مدیریت زنجیرۀ تامین کارآفرینانه با عملکرد سازمان با توجه به نقش اخلاق. اخلاق در علوم و فناوری. 1401; 17 (2) :169-161

URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-2680-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 2 - ( 6-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوری Ethics in Science and Technology
Creative Commons License
All works in this site are licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4447