[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 4 - ( 11-1393 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطۀ سکوت سازمانی با عملکرد کارکنان دانشگاه
چکیده:   (4482 مشاهده)

زمینه: در بسیاری از سازمانهای معاصر، کارکنان از ارایه نظرات و نگرانیهایشان در مورد مشکلات سازمان امتناع میورزند. این پدیده جمعی، سکوت سازمانی نامیده میشود که ممکن است موجب تأثیرگذاری بر عملکرد مطلوب کارکنان شود. بر همین اساس، این پژوهش در پی آن است تا با بررسی رابطۀ سکوت سازمانی با عملکرد کارکنان، راهکارهایی جهت ارتقاء و بهبود عملکرد کارکنان ارایه دهد.

روش: پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری پژوهش را تمامی کارکنان رده میانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به تعداد 340 نفر تشکیل میدهند که از بین آنها، 181 نفر با استفاده از جدول کرجسی و مورگان و به روش تصادفی به عنوان نمونه انتخاب شدند. دادههای این تحقیق، از طریق دو پرسشنامه سکوت سازمانی و عملکرد کارکنان جمعآوری شد. دادهها با استفاده از آمار توصیفی شامل میانگین و انحراف معیار و آمار استنباطی شامل آزمون تی تک نمونهای، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیره تجزیه و تحلیل شد.

یافتهها: یافتهها نشان داد که؛ بین دو متغیر سکوت سازمانی و عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مازندران رابطۀ منفی و معنادار وجود دارد. همچنین، بین سکوت سازمانی با ابعاد عملکرد سازمانی شامل: وضوح نقش، حمایت سازمانی، انگیزه کارکنان، مشارکت در تصمیمگیری، ارزیابی کارکنان و محیط سازمانی رابطۀ منفی و معنادار وجود داشت، اما، در مورد توانایی کارکنان این رابطه معنادار نبود. نتایج حاصل از رگرسیون چندمتغیره نشان داد که؛ از بین ابعاد عملکرد، سه بعد محیط سازمان، مشارکت در تصمیمگیری و وضوح نقش قدرت پیشبینی سکوت سازمانی را داشتند.

نتیجهگیری: یافتههای تحقیق مشخص کرد که؛ بین سکوت سازمانی و عملکرد کارکنان رابطه ای منفی وجود دارد، به این معنی که با افزایش سکوت، عملکرد کارکنان کاهش مییابد و برعکس. بنابراین، مدیران بایستی با این موضوع به گونهای آگاهانه برخورد کنند که رفتار و نحوه مدیریت آنها باعث ایجاد جو سکوت و متعاقب آن کاهش عملکرد کارکنان نگردد.

واژه‌های کلیدی: آوای سازمانی، جو سکوت، سکوت سازمانی، عملکرد کارکنان
متن کامل [PDF 160 kb]   (3457 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Relationship between Organizational Silence and Employees Performance. Ethics in science and Technology. 2015; 9 (4)
URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-74-fa.html

رابطۀ سکوت سازمانی با عملکرد کارکنان دانشگاه. اخلاق در علوم و فنّاوری. 1393; 9 (4)

URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-74-fa.htmlدوره 9، شماره 4 - ( 11-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوری Ethics in Science and Technology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3961