[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 3 - ( 9-1399 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 83-90 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش اخلاق حرفه ای و هویت سازمانی اعضای هیات علمی بر میزان پاسخگویی فردی آنان
فاروغه آرغده، دکتر ابوالفضل قاسم زاده، دکتر تقی زوار
چکیده:   (145 مشاهده)
زمینه: اخلاق حرفه ای در دهه اخیر مورد توجه بسیاری از سازمان های ایرانی قرار گرفته است. چرا که ریشه بسیاری از رفتارها و فعالیت های مدیران و اساتید را باید در اخلاق و ارزش های اخلاقی جست و جو کرد. بر این اساس هدف از انجام این پژوهش، بررسی رابطه اخلاق حرفه ای با پاسخگویی فردی اساتید با نقش میانجی هویت سازمانی بوده است.
 روش: پژوهش حاضر توصیفی همبستگی مبتنی بر مدل معادلات ساختاری می باشد. جامعه آماری پژوهش،کلیه اعضای هیات علمی دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان و بناب جمعا به تعداد 273 نفر بوده که از این تعداد 151 نفر به روش تصادفی طبقه¬ای نسبتی به عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. برای جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه های استاندارد استفاده شد. به منظور ارزیابی روابط بین متغیرهای مکنون و اندازه گیری شده در الگوی مفهومی، از مدل یابی معادلات ساختاری استفاده شد.
 یافته ­ها: نتایج نشان داد که بیشترین شدت رابطه علی مربوط به رابطه بین هویت سازمانی و پاسخگویی و پس از آن رابطه علی اخلاق حرفه ای بر هویت سازمانی می¬باشد. در پژوهش حاضر رابطه علی اخلاق حرفه ای بر هویت سازمانی تائید شد. در عین حال رابطه علی اخلاق با پاسخگویی معنی دار دیده نشد (01/0 P >). همچنین طبق یافته پژوهش حاضر، نقش میانجی هویت سازمانی در رابطه بین اخلاق حرفه ای و پاسخگوئی در مدل تائید شد. با تائید نقش میانجی هویت سازمانی، اخلاق حرفه ای دارای اثر غیرمستقیم، مثبت و معنی دار بر پاسخگوئی با ضریب 36/0 می باشد.
نتیجه گیری:  طبق نتایج پژوهش حاضر هویت سازمانی به طور مستقیم و اخلاق حرفه ای به طور غیر مستقیم، زمینه تقویت و بهبود پاسخگویی فردی اعضای هیات علمی را در محیط آموزشی فراهم می کند.
 
واژه‌های کلیدی: کلید واژگان: اخلاق حرفه ای، پاسخگویی فردی، هویت سازمانی.
متن کامل [PDF 1188 kb]   (42 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/23 | پذیرش: 1399/9/10 | انتشار: 1399/9/10
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Role of Ethics, Professionalism & Organizational Identity of Faculty Members on Their Individual Accountability. Ethics in science and Technology. 2020; 15 (3) :83-90
URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-1974-fa.html

آرغده فاروغه، قاسم زاده ابوالفضل، زوار تقی. نقش اخلاق حرفه ای و هویت سازمانی اعضای هیات علمی بر میزان پاسخگویی فردی آنان. اخلاق در علوم و فنّاوری. 1399; 15 (3) :83-90

URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-1974-fa.htmlدوره 15، شماره 3 - ( 9-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوری Ethics in Science and Technology
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256