[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 2 - ( 6-1399 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 123-131 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرمیانجی اخلاق کاری در ارتباط رهبری اخلاقی و عدالت سازمانی با اشتیاق شغلی
دکتر علیرضا عقیقی
چکیده:   (93 مشاهده)
زمینه: مسئله مهم پیشروی سازمان‌ها، شناسایی عوامل مرتبط با اشتیاق شغلی و بکارگیری این عوامل جهت افزایش سطوح اشتیاق کارکنانشان می‌باشد. هدف از پژوهش حاضر، تبیین اثر رهبری اخلاقی و عدالت سازمانی بر اشتیاق شغلی با تأکیدبر نقش واسط اخلاق کاری است.
روش: روش پژوهش حاضر توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعۀ آماری این تحقیق کلیه کارکنان اداری دانشگاه علوم پزشکی همدان به تعداد 490نفر بوده که حجم نمونه براساس جدول مورگان تعداد 217نفر با استفاده از روش نمونهگیری تصادفی ساده تعیین شده است. برای گردآوری داده‌های پژوهش از چهار پرسشنامه استاندارد عدالت سازمانی، رهبری اخلاقی، اخلاقکاری، و اشتیاق شغلی استفاده شد. و الگوی ارائه شده با استفاده از مدل‏سازی معادلات ساختاری تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: نتایج حاصل از پژوهش، نشان می‌دهد مدل به کار گرفته شده، مدل نظری مناسبی در فرآیند شکلگیری اشتیاق شغلی با نقش واسط اخلاق‎کاری بوده و تمامی روابط مستقیم میان متغیرهای مدل، معنادار بودهاند. همچنین، نتایج حاصل از مدل‌سازی معادلات ساختاری نشان دادند که؛ عدالت سازمانی 70 درصد اخلاق کار در سازمان، رهبری اخلاقی 55 درصد اخلاقکار در سازمان، اخلاق کار 66 درصد اشتیاق شغلی، رهبری اخلاقی 41 درصد اشتیاق شغلی را از طریق اخلاقکار در سازمان و  عدالت سازمانی 47 درصد اشتیاق شغلی را از طریق اخلاقکار در سازمان را پیش‎بینی میکنند.
نتیجهگیری: بر اساس یافته‏های پژوهش، با توجه به نتایج این مطالعه می‌توان با ایجاد جو اعتماد و برابری در سازمان و با تقویت شاخص‌های مثبت فردی و سازمانی وضعیت اشتیاق شغلی کارکنان را بهبود بخشید؛ تا با افزایش تعهد و دلبستگی کارکنان به سازمان زمینه بهبود عملکرد سازمان مهیا گردد.
واژه‌های کلیدی: اخلاق‎کار، رهبری اخلاقی، عدالت سازمانی، اشتیاق شغلی
متن کامل [PDF 1100 kb]   (41 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/8 | پذیرش: 1399/6/7 | انتشار: 1399/6/7
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mediating Role of Work Ethics in Relation to Ethical Leadership and Organizational Justice with Work Engagement. Ethics in science and Technology. 2020; 15 (2) :123-131
URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-1864-fa.html

عقیقی علیرضا. اثرمیانجی اخلاق کاری در ارتباط رهبری اخلاقی و عدالت سازمانی با اشتیاق شغلی. اخلاق در علوم و فنّاوری. 1399; 15 (2) :123-131

URL: http://ethicsjournal.ir/article-1-1864-fa.htmlدوره 15، شماره 2 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوری Ethics in Science and Technology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212