:: دوره 17، شماره 2 - ( 6-1401 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 73-65 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر اخلاق ایمانی بر برون رفت ورزش از بی اخلاقی
محبوبه خداپرست1 ، مهدی سلیمی 2، جواد محمدی3
1- 1. گروه مدیریت ورزشی، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه تهران
2- گروه مدیریت ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه اصفهان
3- گروه مدیریت ورزشی، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه تهران
چکیده:   (899 مشاهده)
زمینه: نظر به جایگاه والای ورزش در جامعه و اثرات بی­ بدیل آن، و همچنین گسترش اعمال ضد­اخلاقی در این پدیده که منجر به فاصله­گیری از اهداف اصلی ورزش شده­است؛ انتظار می ­رود مسئله اخلاق، به­ ویژه اخلاق­ ایمانی بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گیرد. لذا هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر اخلاق ­ایمانی بر برون­ رفت ورزش از بی ­اخلاقی بود.
روش: روش انجام این پژوهش کیفی، و جامعه ­آماری آن شامل اساتید مجرب مدیریت ورزشی و اخلاق و معارف اسلامی، مدیران، معاونین و اعضای کمیته انضباطی باشگاه­های حرفه ­ای و مدیران و معاونین ادارات کل ورزش و جوانان بود. نمونه آماری به روش گلوله ­برفی انتخاب شد و تعداد آنها به 16 نفر رسید. ابزار و روش گردآوری داده­ ها، مصاحبه از نوع نیمه ساختار­یافته فردی بود. جهت تحلیل داده­ ها از رویکرد گلیزری گراندد تئوری شامل دو گام اصلی کدگذاری حقیقی و نظری بهره گرفته شد.
یافته ­ها: طی فرآیند کدگذاری حقیقی، 536 کد اولیه، 99 مفهوم و در نهایت 8 مقوله اصلی شناسایی شد. این مقولات در دو بعد کلی عوامل موثر بر اخلاق ­ایمانی در محیط ورزش و سبک­های رفتاری متاثر از اخلاق­ ایمانی در محیط ورزش، تقسیم­ بندی شدند. در مرحله کدگذاری نظری، مدل نهایی پژوهش با محوریت مقوله مرکزی تاثیر اخلاق­ ایمانی در برو ن­ رفت ورزش از بی ­اخلاقی، ترسیم گردید.
نتیجه­ گیری: بررسی و ارائه شاخص­های موثر بر اخلاق ­ایمانی و تاثیر آن در برون­ رفت ورزش از بی ­اخلاقی می­ تواند منجر به شناخت مشکلات موجود در این حوزه و ارائه راه­ حل­های مناسب جهت کاهش شکاف بین وضعیت موجود و مطلوب اخلاق­ ایمانی در ورزش شود.
واژه‌های کلیدی: اخلاق ایمانی، بی اخلاقی، ورزش
متن کامل [PDF 443 kb]   (293 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/14 | پذیرش: 1399/5/16 | انتشار: 1401/5/6


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 2 - ( 6-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها