:: دوره 17، شماره 1 - ( 3-1401 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 91-85 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین نقش فروافتادگی شغلی در پیش‌بینی رفتار غیراخلاقی پرسه‌زنی سایبری
احمدرضا کریمی مزیدی1 ، فریبرز رحیم نیا 1، سعید مرتضوی1 ، محمد مهرآئین1
1- گروه مدیریت، دانشکده علوم اداری و اقتصادی، دانشگاه فردوسی مشهد
چکیده:   (1135 مشاهده)
زمینه: رفتارهای انحرافی، از مصادیق رفتارهای غیراخلاقی در سازمان و دارای اثر سوء بر بهره‌وری آن هستند. این پژوهش با هدف تبیین رابطه بین فروافتادگی شغلی و رفتار غیراخلاقی پرسه‌زنی سایبری کارکنان در یک دانشگاه جامع دولتی انجام شده است.
روش: درقالب روش پژوهش توصیفی- همبستگی که با هدف ایجاد دانش کاربردی در زمینه موردبحث انجام شد، نمونه‌ای دردسترس از ۵۰۰ کارمند اداری دارای دسترسی به اینترنت سازمانی مورد پیمایش قرار گرفتند. سپس، کفایت نمونه‌گیری باتوجه به قدرت آزمون، تعداد پارامترها و مقدار ضرایب مدل پژوهش محرز گردید. داده‌های میدانی به‌وسیله پرسشنامه‌های پیش‌ساخته موجود در مطالعات معتبر جمع‌آوری شد، که پایایی مرکب و روایی هم‌گرا و واگرای آنها تأیید گردید. فرضیه‌های پژوهش با مدل‌سازی معادلات ساختاری به روش حداقل مربعات جزئی در نرم‌افزار اسمارت ‌پی‌ال‌اس مورد آزمون قرار گرفتند.
یافته‌ها :براساس یافته‌های پژوهش، متغیر فروافتادگی شغلی بر بروز رفتارهای پرسه‌زنی سایبری در کارکنان اثر افزاینده دارد. به‌علاوه، رضایت شغلی تا حد بسیار زیادی اثر فروافتادگی شغلی بر پرسه‌زنی سایبری را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که گرچه رضایت شغلی این رابطه را تقریباً خنثی می‌سازد، اما آن را معکوس نمی‌کند. به‌طور کلی و باتوجه به شیب خط تعدیل‌گری، میزان مبادرت به رفتارهای پرسه‌زنی سایبری برای کارکنان فروافتاده در شغلی که رضایت آنها را برآورده می‌سازد، تقریباً صفر است.
نتیجه‌گیری:کیفیت رابطه فروافتادگی شغلی و پرسه‌زنی سایبری به نگرش کارکنان نسبت به خود شغل و درک آنها از شرایط شغلی بستگی پیدا می‌کند، و لذا، رضایت شغلی می‌تواند به‌طرز معناداری از اثر فروافتادگی شغلی بر پرسه‌زنی سایبری بکاهد.

 
واژه‌های کلیدی: فروافتادگی شغلی، رضایت شغلی، اخلاق در محل کار، اخلاق و رایانه، پرسه‌زنی سایبری
متن کامل [PDF 500 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/11/18 | پذیرش: 1399/1/15 | انتشار: 1401/3/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 1 - ( 3-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها