:: دوره 16، شماره 4 - ( 12-1400 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 171-166 برگشت به فهرست نسخه ها
اخلاق مبتنی بر شریعت در رابطه حکمرانی و ثبات مالی بانک‌ها
علیرضا پاکدین*1، علی سعیدی1
1- گروه حسابداری و مدیریت مالی، دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ، ایران.
چکیده:   (722 مشاهده)
زمینه: حکمرانی خوب و اخلاق‌مدار به عنوان یکی از عوامل پیشران رشد و توسعه اقتصادی در نظام پولی کشورها مطرح شده است و نظر سیاستگذاران نظام بانکداری را به منظور بهبود بهره‌وری و ثبات مالی به خود جلب نموده است. مقاله حاضر نیز ضمن طبقه‌بندی اخلاق، به بررسی کارکرد آن در رابطه بین حکمرانی و ثبات مالی بانک‌ها پرداخته است. به عبارت دیگر بانک‌های اسلامی و متعارف به ترتیب به عنوان محیط اخلاق مبتنی بر شریعت و اخلاق متعارف درنظر گرفته شد.
روش: روش تحقیق از نوع کمی توصیفی- همبستگی بود . جامعه آماری پژوهش حاضر را بانک‌های کشورهایی تشکیل می‌دهد که علاوه بر بانکداری متعارف، خدمات بانکداری اسلامی را نیز به مشتریان ارائه می‌دهند. نمونه پژوهش شامل بانک‌های کشورهای امارات متحده عربی، مالزی، قطر، بحرین و اندونزی انتخاب و ایران نیز به دلیل شرایط خاص در نظام پولی به محیط پژوهش اضافه شد. روش نمونه‌گیری طبقه‌بندی تصادفی بود. با مراجعه به اسناد، مدارک و مطالعات کتابخانه‌ای، داده ها جمع آوری و با انجام آزمون‌ آماری رگرسیون نتایج تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج پژوهش نشان می‌دهد ‌در بانک‌هایی که اخلاق مبتنی بر شریعت حاکم است ثبات سیاسی و اثربخشی دولت با ثبات مالی رابطه معنی‌داری دارد. همچنین در بانک‌هایی که اخلاق متعارف حاکم است حاکمیت قانون و کنترل فساد با ثبات مالی رابطه معنی‌داری وجود دارد.
نتیجه گیری: افزایش کیفیت خدمات عمومی، کاهش بروکراسی، حذف جهت‌دهی منابع مالی با فشارهای سیاسی و کنترل اختلافات فرقه‌ای به ثبات مالی بانک‌های اسلامی و تقویت اخلاق مبتنی بر شریعت کمک خواهد کرد. همچنین بانک‌های متعارف نیز با اهتمام بر خودکنترلی ذینفعان می‌توانند به ایجاد ثبات مالی و بهبود اخلاق سهیم باشند.
واژه‌های کلیدی: اخلاق، ثبات مالی، حکمرانی‌.
متن کامل [PDF 412 kb]   (627 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/17 | پذیرش: 1398/12/18 | انتشار: 1400/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 16، شماره 4 - ( 12-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها