:: دوره 16، شماره 2 - ( 6-1400 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 107-99 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل رابطه رهبریِ غیراخلاقیِ سرپرستی توهین‌آمیز و رفتار شهروندی سازمانی
بهروز اسکندرپور*1، امین زارع2، یونس نظری2
1- 1. گروه مدیریت، دانشکده مدیریت، دانشگاه پیام نور تهران
2- 2. گروه مدیریت، مجتمع مدیریت و فناوریهای نرم، دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهران
چکیده:   (311 مشاهده)
زمینه: سرپرستی توهین‌آمیز یکی از سبک‌های رهبری غیراخلاقی می‌باشد که پسایندهای منفی بسیاری در سطوح فردی، گروهی و سازمانی دارد. بر این اساس در این پژوهش به بررسی رابطه این سبک رهبریِ غیراخلاقی با رفتار شهروندی سازمانی با در نظر گرفتن نقش واسطه‌ای نقض قراداد روانشناختی و بدبینی سازمانی پرداختیم.
روش: این پژوهش از جهت هدف، کاربردی و از نظر روش، توصیفی-پیمایشی است. جامعه آماری پژوهش شامل کارکنان نهادهای دولتی شهرستان ارسنجان بود که با استفاده از جدول مورگان تعداد نمونه آماری 132 نفر تعیین شد. روش نمونه‌گیری نیز تصادفی در دسترس بود. جهت جمع‌آوری داده‌های لازم از ابزار پرسشنامه استفاده شد. به منظور تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده، از روش تحلیل عاملی تأییدی و مدل‌سازی معادلات ساختاری و نرم افزار Smart PLS استفاده شد.
یافتهها: نتایج پژوهش تاییدکننده رابطه مثبت و معنادار سرپرستی توهین‌آمیز با نقض قرارداد روانشناختی و بدبینی سازمانی و رابطه منفی و معنادار آن با رفتار شهروندی سازمانی بود. همچنین رابطه منفی و معنادار نقض قرارداد روانشناختی و بدبینی سازمانی با رفتار شهروندی سازمانی تایید شد. در نهایت نیز مشخص شد دو متغیر نقض قرارداد روانشناختی و بدبینی سازمانی نقش میانجی‌گر را در رابطه سرپرستی توهین‌آمیز و رفتار شهروندی سازمانی ایفا می‌کنند.
نتایج: نتایج پژوهش نشان‌دهنده اثرات مخرب و منفی سرپرستی توهین‌آمیز بر رفتار شهروندی سازمانی بود که نقض قرارداد روانشناختی و بدبینی سازمانی شدت این اثر را فزونی می‌بخشد.
واژه‌های کلیدی: رهبری غیراخلاقی، سرپرستی توهین‌آمیز، رفتار شهروندی سازمانی، نقض قرارداد روانشناختی، بدبینی سازمانی
متن کامل [PDF 447 kb]   (364 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/2/2 | پذیرش: 1398/4/3 | انتشار: 1400/6/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 16، شماره 2 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها