:: دوره 9، شماره 2 - ( 5-1393 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطۀ صداقت رفتاری با اثربخشی رهبران در سازمان‌ها
چکیده:   (2283 مشاهده)

زمینه: مرور ادبیات مدیریت و سبک‌های رهبری، پژوهشگران را به این نتیجه رسانده که؛ پایبندی به ارزش­های اخلاقی، مشخصه رهبرانی با اثربخشی بالا است. این رهبران از طریق رفتارهای اخلاقی با کارکنان خود، آنها را ترغیب به بهبود عملکرد و تحقق اهداف سازمانی می­کنند. یکی از این رفتارهای های اخلاقی صداقت است که اغلب با اصطلاحاتی مانند اخلاقیات، درستکاری و وفاداری همپوشانی دارد. از این رو، پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطۀ صداقت رفتاری رهبر با اثربخشی رهبری از نگرش کارکنان به اجرا درآمد.

روش: روش پژوهش، توصیفی و از نوع همبستگی است. جامعه آماری، کارکنان بانک کشاورزی استان مازندران بوده که در سال 91 به خدمت اشتغال داشتند (629 کارمند) که از بین آنها 294 نفر، با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی، به­عنوان نمونه انتخاب شدند. برای عملیاتی کردن متغیرهای تحقیق از پرسشنامه­های صداقت رفتاری و اثربخشی رهبری استفاده شد. جهت آزمون فرضیه­های تحقیق از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون استفاده شد.

یافته ­ها: یافته­های این تحقیق نشان داد: بین صداقت رفتاری رهبر و اثربخشی رهبری از دیدگاه کارکنان رابطۀ مستقیم و معناداری با ضریب همبستگی  83­/0 وجود دارد.

نتیجه‌گیری: رهبران و مدیران در سازمان‌ها باید نقش صداقت رفتاری شان در حمایت و تحقق اهداف سازمانی توسط کارکنان را مدنظر داشته باشند.

واژه‌های کلیدی: صداقت رفتاری، اثربخشی، رهبری
متن کامل [PDF 156 kb]   (690 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( 5-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها