:: دوره 12، شماره 3 - ( 9-1396 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 132-141 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه بین سرمایه اجتماعی و وجدان کاری به عنوان یک اصل اخلاقی
دکتر حسن قلاوندی ، فرشید اشرفی سلیم کندی، سیما علیزاده
چکیده:   (676 مشاهده)
زمینه: سرمایه اجتماعی منبع اصلی مزیت موفقیت مداری، قابیلت اتکا و در نهایت وجدان کاری در سازمان است. لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه بین سرمایه اجتماعی و وجدان کاری در میان کارکنان دانشگاه ارومیه انجام شده است.
 روش کار: پژوهش حاضر از نوع، کاربردی و توصیفی - همبستگی است. جامعه آماری تحقیق شامل 530 نفر کارمندان دانشگاه ارومیه بودند که تعداد 225 نفر آنها از طریق نمونه گیری تصادفی طبقه‌ای انتخاب شدند. داده‌های مورد نیاز با استفاده از دو پرسشنامه استاندارد سرمایه اجتماعی و وجدان کاری جمع آوری و به وسیله نرم افزار SPSS  و با استفاده از آزمون‌های آماری مانوا و رگرسیون چندگانه تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌های تحقیق براساس آزمون مانوا نشان داد که عناصر سرمایه اجتماعی(شامل هر سه عنصر ساختاری، شناختی و رابطه ای)بر روی مؤلفه‌های وجدان کاری تأثیر دارند. هم‌چنین براساس تجزیه و تحلیل رگرسیون چندگانه بین مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی با موفقیت مداری رابطه مثبت و معنادار وجود داشته و عنصر شناختی می‌تواند موفقیت‌مداری را پیش‌بینی کند که نشان دهنده اهمیت ابعاد سرمایه اجتماعی در سازمان‌ها می‌باشد. و در نهایت بین مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی با قابلیت اتکا رابطه مثبت و معنا دار وجود داشته و عنصر ساختاری و عنصر شناختی می‌توانند بعد قابلیت اتکا را پیش بینی‌کنند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج آماری، بین عناصر سرمایه اجتماعی با مؤلفه‌های وجدان کاری کارکنان دانشگاه ارومیه رابطه مثبت و معنی‌دار وجود دارد.
 
واژه‌های کلیدی: سرمایه اجتماعی، وجدان کاری، اخلاق
متن کامل [PDF 182 kb]   (352 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۸


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 3 - ( 9-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها