:: دوره 12، شماره 3 - ( 9-1396 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 121-131 برگشت به فهرست نسخه ها
پیامدشناسی رهبری غیراخلاقی زهرآگین در سازمان
دکتر مصطفی هادوی نژآد، مریم کلوندی
چکیده:   (1352 مشاهده)
زمینه: رهبری زهرآگین گونه‌ای رهبری غیراخلاقی است که وجود آن می‌تواند سوءپیامدهایی را در سازمان به دنبال داشته باشد. در این راستا، پژوهش حاضر به بررسی پیامدهای این رهبری و پویایی‌های آن در قالب یک مدل پرداخته است.
روش: این پژوهش توصیفی و یک همبستگی در ساحت مطالعات کیفی است. جامعه، کارکنان آشنا با پدیده مورد مطالعه در 21 سازمان‌ اجرایی رفسنجان بودند. نمونه 28 نفری خبرگان با استفاده از نمونه‌گیری‌های مفهوم و گلوله‌برفی برگزیده شدند. پس از شناسایی پیامدها از دل ادبیات و گنجاندن آنها در یک پرسشنامه نیمه‌بسته لیکرت، پرسشنامه توزیع شد. سپس، با تحلیل فازی، گویه‌ها غربال و پس از مقوله‌بندی، در سنجه‌ای مربوط به مدل‌یابی ساختاری تفسیری واقع شدند.
یافته‌ها: 9 متغیر در 6 سطح (تصمیمات مدیریتی و پیامدهای گروهی؛ پیامدهای جسمی؛ پیامدهای فردیِ شناختی و روانشناختی-نگرشی و ارتباطات و جو سازمانی؛ پیامدهای رفتاری؛ عملکرد و بهره‌وری سازمانی؛ پیامدهای برون‌سازمانی) به عنوان پیامدهای رهبری زهرآگین شناسایی شدند.
نتیجه‌گیری: تصمیم‌گیری ضعیف؛ عدم تمرکز ذهنی، ثبات مدیریت و شایسته‌گزینی کارکنان؛ کاهش رضایت، عملکرد و انگیزش شغلی، عزت نفس، تعهد و رفتارهای شهروندی سازمانی کارکنان؛ بروز رفتارهای انحرافی سازمانی؛ افزایش فشارخون، تنش عضلانی، فشار روانی، افسردگی و سردرگمی کارکنان؛ افزایش تمرکز در تصمیم‌گیری، تعارض بین‌فردی، رفتارهای منافقانه در ارتباطات بین‌فردی، ناهنجاری سازمانی، رقابت بین‌فردی غیرکارکردی و نارضایتی ارباب‌رجوع؛ اختلال در انسجام و ارتباطات گروه؛ کاهش اعتماد، همکاری، انسجام و همدلی سازمانی، اعتماد بین‌فردی، عملکرد و بهره‌وری سازمانی و اعتماد بین‌سازمانی؛ و نیز ایجاد جو بدرفتاری و بی‌احترامی به یکدیگر در سازمان، خرده‌پیامدهای رهبری زهرآگین در سازمان هستند.
 
واژه‌های کلیدی: اخلاق، رهبری غیراخلاقی، رهبری زهرآگین
متن کامل [PDF 220 kb]   (653 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۸


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 3 - ( 9-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها