:: دوره 10، شماره 2 - ( 5-1394 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطۀ معنویت در کار و سلامت سازمانی با کارآفرینی سازمانی
چکیده:   (2394 مشاهده)

زمینه: معنویت در محیط کار می‌تواند نیروی قدرتمند مثبتی برای زندگی افراد باشد، زیرا افراد با تلفیق و یکپارچه ساختن کار و زندگی معنوی‌شان، کاری لذت‌بخش‌تر، متوازن‌تر و معنادارتر ایجاد می‌کنند و روح و روان خود را پرورش می‌دهند. هدف این پژوهش بررسی رابطۀ معنویت در کار و سلامت سازمانی با کارآفرینی سازمانی از دیدگاه کارکنان دانشگاه تهران بود.

روش: تحقیق حاضر به صورت توصیفی همبستگی و با استفاده از فن پیمایش انجام شده است. جامعۀ آماری پژوهش 1840 نفر از کارکنان دانشگاه تهران بودند که با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده تعداد 230 نفر انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها پرسشنامه‌ الکترونیکی بود که برای ارزیابی روایی آن از نظرات اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران و برای ارزیابی پایایی آن از ضریب آلفای کرونباخ استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از آماره‌های توصیفی و استنباطی (تحلیل همبستگی جزیی و رگرسیون) استفاده شده است.

یافته‌ها: نتایج حاصل از رگرسیون نشان داد که 74/0 عوامل مؤثر بر کارآفرینی سازمانی به ترتیب توسط معنویت در کار، توسعه و کارآیی، مشارکت در تصمیم‌گیری و نوآوری تبیین می‌شود.

نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد این سه زمینه دارای رابطه متقابل هستند، بنابراین توجه به این زمینه‌ها می‌تواند در بهبود کارآفرینی سازمانی مؤثر باشد.

واژه‌های کلیدی: سلامت سازمانی، معنویت در کار، کارآفرینی سازمانی، بهبود عملکرد
متن کامل [PDF 197 kb]   (961 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 2 - ( 5-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها