:: دوره 11، شماره 4 - ( 12-1395 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 70-80 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل رابطه رهبری معنوی و رفتار شهروندی سازمانی: نقش میانجی توانمندسازی روانشناختی و فضای اخلاقی مثبت
حاتم ملکی، محمد جعفری
چکیده:   (1518 مشاهده)

زمینه: در دنیای پر از تغییر و تحول امروزی، سازمان­ها نیازمند نیروهای متخصص هستند، نیرو­های که فراتر از وظایف شغلی خود عمل می‌کنند؛ چرا که موفقیت سازمانی بستگی به وجود این نیروها دارد. هدف پژوهش حاضر بررسی روابط بین رهبری معنوی، توانمندسازی روانشناختی، فضای اخلاقی مثبت و رفتار شهروندی سازمانی بود.

روش: پژوهش از لحاظ هدف کاربردی و از لحاظ شیوه گردآوری داده­ها توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری شامل کلیه کارکنان اداره کل زندان­های استان کردستان بودند. نمونه­ای به حجم 300 نفر به شیوه نمونه­گیری تصادفی ساده انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده­ها چهار پرسشنامه رهبری معنوی، توانمندسازی روانشناختی، فضای اخلاقی مثبت و رفتار شهروندی سازمانی بود که روایی آن از دیدگاه صاحب­نظران و پایایی آن­ها از طریق آلفای کرونباخ بررسی و مورد تأئید قرار گرفت. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از روش مدل­یابی معادلات ساختاری استفاده شد.

یافته‌ها: یافته­ها نشان داد که توانمندسازی روانشناختی می­تواند نقش میانجی را در رابطه بین رهبری معنوی و رفتار شهروندی سازمانی ایفا کند. اما فضای اخلاقی مثبت نمی­تواند در این رابطه نقش میانجی داشته باشد و باعث افزایش رفتار شهروندی سازمانی شود.

نتیجه‌گیری: در مجموع یافته­های تحقیق، نشان داد که رهبری معنوی از طریق ایجاد احساساتی همچون حس اعتماد و حس فداکاری و ایثار، کارکنان را به بروز رفتارهای فرانقشی تشویق و ترغیب می­کند و با وجود تأئید رابطه بین فضای اخلاقی و رفتارشهروندی سازمانی در تحقیقات گذشته، فضای اخلاقی مثبت نمی­تواند نقش میانجی را در رابطه بین رهبری معنوی و رفتارشهروندی سازمانی ایفا کند.

واژه‌های کلیدی: رهبری معنوی، توانمند سازی روانشناختی، فضای اخلاقی مثبت، رفتار شهروندی سازمانی
تاریخ دریافت:94/9/7، تاریخ پذیرش:94/12/2
متن کامل [PDF 203 kb]   (855 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۴


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 4 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها