:: دوره 11، شماره 3 - ( 10-1395 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 38-29 برگشت به فهرست نسخه ها
اخلاق مهندسی در پروژه‎های عمرانی
وحید جودکی*1، رسول اجل‏لوئیان2
1- گروه ‎ژئوتکنیک، شرکت مهندسین مشاور هراز راه
2- گروه زمین‏شناسی‎مهندسی، دانشکدۀ علوم، دانشگاه اصفهان
چکیده:   (3364 مشاهده)

زمینه: آنچه امروزه در پروژههای عمرانی بیش از پیش مطرح است ضعف مبانی اخلاق مهندسی در تعاملات حرفه‎ای است. این امر ناشی از آن است که؛ در دوره آموزشهای دانشگاهی، مبحث اخلاق و چالشهای اخلاقی در جامعه مهندسین، مورد توجه قرار نگرفته است. از این‎رو پژوهش حاضر با هدف بررسی چالش‎های اخلاقی در کارگاه‎های عمرانی صورت گرفته است.

روش: پژوهش حاضر توصیفی از نوع پیمایشی است. جامعه پژوهش شامل تمامی مهندسین شاغل در در دو پروژۀ بزرگ عمرانی هستند که با استفاده از روش نمونه‎گیری تصادفی ساده، 100 نفر انتخاب شدند. اطلاعات به وسیله پرسشنامه پژوهشگر ساخته، جمع آوری و داده‎ها با کمک آمار توصیفی مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته‎اند.

یافتهها: نتایج به دست آمده نشان میدهند که؛ 44% گروه نمونه، کارگاه‎های عمرانی را فاقد گفتمان اخلاقی میدانند و 87% رابطه و نفوذ را عامل مؤثر در استخدام میدانند. 79% گروه نمونه از مفاد آیین‎نامه‎های اخلاق مهندسی آگاهی ندارند و 78% از افراد آموزش ناکافی را علت این مسئله میدانند. در نهایت 53% گروه نمونه، بی اخلاقی در کارگاهها را با بی اخلاقی در جامعه مرتبط میدانند.

نتیجه‎گیری: با توجه به نتایج حاصل میتوان گفت: سطوح پایین آگاهی از آییننامههای اخلاق مهندسی از آموزش ناکافی در سطوح دانشگاهی ریشه میگیرد. چالشهای اخلاقی در کارگاهها منجر به کاهش رضایت شغلی کارکنان و ایجاد تجارب نامطلوب برای افراد جویای کار میگردد که میتواند پایبندی آنها به اصول اخلاقی را در سطح اجتماعی نیز تحت تاثیر قرار دهد

واژه‌های کلیدی: اخلاق مهندسی، پروژه‎های عمرانی، آیین‎نامه‎های اخلاقی، رضایت شغلی
متن کامل [PDF 235 kb]   (5232 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/10/24 | پذیرش: 1395/10/24 | انتشار: 1395/10/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 3 - ( 10-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها